Microchip Technology APTGT300TL60G
Part No.:
APTGT300TL60G
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
SP6
Description:
IGBT MODULE 600V 400A 935W SP6
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SP6
Product Status:
Active
Configuration:
Three Level Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
400 A
Power - Max:
935 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.9V @ 15V, 300A
Current - Collector Cutoff (Max):
350 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
18.4 nF @ 25 V
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order APTGT300TL60G on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTGT300TL60G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTGT300TL60G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APTGT300TL60G.
Image APTGT300TL60G
Part Number APTGT300TL60G
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case SP6
Packaging Bulk
Product Status Active
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Three Level Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 400 A
Power - Max 935 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.9V @ 15V, 300A
Current - Collector Cutoff (Max) 350 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 18.4 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)