Microsemi Corporation APTGT30SK170T1G
Part No.:
APTGT30SK170T1G
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Package:
SP1
Description:
IGBT MODULE 1700V 45A 210W SP1
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
SP1
Product Status:
Obsolete
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
45 A
Power - Max:
210 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.4V @ 15V, 30A
Current - Collector Cutoff (Max):
250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
2.5 nF @ 25 V
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order APTGT30SK170T1G on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTGT30SK170T1G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTGT30SK170T1G?
Image APTGT30SK170T1G
Part Number APTGT30SK170T1G
Manufacturer Microsemi Corporation
Series -
Package/Case SP1
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700 V
Current - Collector (Ic) (Max) 45 A
Power - Max 210 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.4V @ 15V, 30A
Current - Collector Cutoff (Max) 250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 2.5 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)