Microchip Technology APTGT35X120T3G
Part No.:
APTGT35X120T3G
Package:
SP3
Description:
IGBT MODULE 1200V 55A 208W SP3
Package/Case:
SP3
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
55 A
Power - Max:
208 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 35A
Current - Collector Cutoff (Max):
250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
2.5 nF @ 25 V
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order APTGT35X120T3G on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTGT35X120T3G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTGT35X120T3G?
Image APTGT35X120T3G
Part Number APTGT35X120T3G
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case SP3
Packaging Bulk
Product Status Active
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 55 A
Power - Max 208 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 35A
Current - Collector Cutoff (Max) 250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 2.5 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)