Microchip Technology APTGT50DH170TG
Part No.:
APTGT50DH170TG
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
SP4
Description:
IGBT MODULE 1700V 75A 312W SP4
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SP4
Product Status:
Active
Configuration:
Asymmetrical Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
75 A
Power - Max:
312 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.4V @ 15V, 50A
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
4.4 nF @ 25 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order APTGT50DH170TG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTGT50DH170TG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTGT50DH170TG?
Image APTGT50DH170TG
Part Number APTGT50DH170TG
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case SP4
Packaging Bulk
Product Status Active
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Asymmetrical Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700 V
Current - Collector (Ic) (Max) 75 A
Power - Max 312 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.4V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max) 250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 4.4 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)