Microsemi Corporation APTGT50DU170TG
Part No.:
APTGT50DU170TG
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Package:
SP4
Description:
IGBT MODULE 1700V 75A 312W SP4
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
SP4
Product Status:
Obsolete
Configuration:
Dual, Common Source
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
75 A
Power - Max:
312 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.4V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max):
250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
4.4 nF @ 25 V
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order APTGT50DU170TG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTGT50DU170TG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTGT50DU170TG?
Image APTGT50DU170TG
Part Number APTGT50DU170TG
Manufacturer Microsemi Corporation
Series -
Package/Case SP4
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Dual, Common Source
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700 V
Current - Collector (Ic) (Max) 75 A
Power - Max 312 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.4V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max) 250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 4.4 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)