Microchip Technology APTGT600U120D4G
Part No.:
APTGT600U120D4G
Package:
D4
Description:
IGBT MODULE 1200V 900A 2500W D4
Package/Case:
D4
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
900 A
Power - Max:
2500 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 600A
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
40 nF @ 25 V
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order APTGT600U120D4G on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTGT600U120D4G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTGT600U120D4G?
Image APTGT600U120D4G
Part Number APTGT600U120D4G
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case D4
Packaging Bulk
Product Status Active
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 900 A
Power - Max 2500 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 600A
Current - Collector Cutoff (Max) 5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 40 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)