Microchip Technology APTGT75A120T1G
Part No.:
APTGT75A120T1G
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
SP1
Description:
IGBT MODULE 1200V 110A 357W SP1
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SP1
Product Status:
Active
Configuration:
Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
110 A
Power - Max:
357 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 75A
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
5.34 nF @ 25 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order APTGT75A120T1G on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTGT75A120T1G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTGT75A120T1G?
Image APTGT75A120T1G
Part Number APTGT75A120T1G
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case SP1
Packaging Bulk
Product Status Active
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 110 A
Power - Max 357 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max) 250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 5.34 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)