Microsemi Corporation APTGT75A120TG
Part No.:
APTGT75A120TG
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Package:
SP4
Description:
IGBT MODULE 1200V 100A 350W SP4
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
SP4
Product Status:
Obsolete
Configuration:
Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
100 A
Power - Max:
350 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 75A
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
5.34 nF @ 25 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order APTGT75A120TG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTGT75A120TG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTGT75A120TG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APTGT75A120TG.
Image APTGT75A120TG
Part Number APTGT75A120TG
Manufacturer Microsemi Corporation
Series -
Package/Case SP4
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 100 A
Power - Max 350 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max) 250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 5.34 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)