Microchip Technology APTGTQ150TA65TPG
Part No.:
APTGTQ150TA65TPG
Package:
Module
Description:
IGBT MODULE 650V 150A 365W SP6P
Package/Case:
Module
Configuration:
Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
150 A
Power - Max:
365 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.2V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max):
150 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
9 nF @ 25 V
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
SP6-P
1. How to order APTGTQ150TA65TPG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTGTQ150TA65TPG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTGTQ150TA65TPG?
Image APTGTQ150TA65TPG
Part Number APTGTQ150TA65TPG
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case Module
IGBT Type -
Configuration Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
Current - Collector (Ic) (Max) 150 A
Power - Max 365 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.2V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max) 150 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 9 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)