Microchip Technology APTM100A18FTG
Part No.:
APTM100A18FTG
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
SP4
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPTM100A18FTG.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 1000V 43A SP4
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SP4
Product Status:
Active
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
43A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
210mOhm @ 21.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
372nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
10400pF @ 25V
Power - Max:
780W
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order APTM100A18FTG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTM100A18FTG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTM100A18FTG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APTM100A18FTG.
Image APTM100A18FTG
Part Number APTM100A18FTG
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case SP4
Packaging Bulk
Product Status Active
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 43A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 210mOhm @ 21.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 372nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 10400pF @ 25V
Power - Max 780W
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)