Microchip Technology APTM100H18FG
Part No.:
APTM100H18FG
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
SP6
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPTM100H18FG.pdf
Description:
MOSFET 4N-CH 1000V 43A SP6
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SP6
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
4 N-Channel (Full Bridge)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
43A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
210mOhm @ 21.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
372nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
10400pF @ 25V
Power - Max:
780W
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order APTM100H18FG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTM100H18FG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTM100H18FG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APTM100H18FG.
Image APTM100H18FG
Part Number APTM100H18FG
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case SP6
Packaging Bulk
Product Status Active
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 4 N-Channel (Full Bridge)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 43A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 210mOhm @ 21.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 372nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 10400pF @ 25V
Power - Max 780W
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)