Microchip Technology APTM100H45SCTG
Part No.:
APTM100H45SCTG
Package:
SP4
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPTM100H45SCTG.pdf
Description:
MOSFET 4N-CH 1000V 18A SP4
Series:
POWER MOS 7®
Package/Case:
SP4
Configuration:
4 N-Channel (Full Bridge)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
18A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
540mOhm @ 9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
154nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4350pF @ 25V
Power - Max:
357W
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order APTM100H45SCTG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTM100H45SCTG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTM100H45SCTG?
Image APTM100H45SCTG
Part Number APTM100H45SCTG
Manufacturer Microchip Technology
Series POWER MOS 7®
Package/Case SP4
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 4 N-Channel (Full Bridge)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 18A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 540mOhm @ 9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 154nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4350pF @ 25V
Power - Max 357W
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)