Microchip Technology APTM10AM02FG
Part No.:
APTM10AM02FG
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
SP6
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPTM10AM02FG.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 100V 495A SP6
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SP6
Product Status:
Active
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
495A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
2.5mOhm @ 200A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 10mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
1360nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
40000pF @ 25V
Power - Max:
1250W
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order APTM10AM02FG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTM10AM02FG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTM10AM02FG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APTM10AM02FG.
Image APTM10AM02FG
Part Number APTM10AM02FG
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case SP6
Packaging Bulk
Product Status Active
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 495A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.5mOhm @ 200A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 10mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 1360nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 40000pF @ 25V
Power - Max 1250W
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)