Microsemi Corporation APTM10DHM09T3G
Part No.:
APTM10DHM09T3G
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Package:
SP3
Description:
MOSFET 2N-CH 100V 139A SP3
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
POWER MOS V®
Package/Case:
SP3
Product Status:
Obsolete
Configuration:
2 N-Channel (Dual) Asymmetrical
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
139A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
10mOhm @ 69.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
350nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
9875pF @ 25V
Power - Max:
390W
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order APTM10DHM09T3G on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTM10DHM09T3G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTM10DHM09T3G?
Image APTM10DHM09T3G
Part Number APTM10DHM09T3G
Manufacturer Microsemi Corporation
Series POWER MOS V®
Package/Case SP3
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel (Dual) Asymmetrical
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 139A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 10mOhm @ 69.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 350nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 9875pF @ 25V
Power - Max 390W
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)