Microchip Technology APTM10DUM02G
Part No.:
APTM10DUM02G
Package:
SP6
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPTM10DUM02G.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 100V 495A SP6
Package/Case:
SP6
Configuration:
2 N-Channel (Dual)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
495A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
2.5mOhm @ 200A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 10mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
1360nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
40000pF @ 25V
Power - Max:
1250W
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order APTM10DUM02G on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTM10DUM02G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTM10DUM02G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APTM10DUM02G.
Image APTM10DUM02G
Part Number APTM10DUM02G
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case SP6
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel (Dual)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 495A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.5mOhm @ 200A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 10mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 1360nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 40000pF @ 25V
Power - Max 1250W
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)