Microchip Technology APTM10HM05FG
Part No.:
APTM10HM05FG
Package:
SP6
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPTM10HM05FG.pdf
Description:
MOSFET 4N-CH 100V 278A SP6
Package/Case:
SP6
Configuration:
4 N-Channel (Full Bridge)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
278A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
5mOhm @ 125A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
700nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
20000pF @ 25V
Power - Max:
780W
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order APTM10HM05FG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTM10HM05FG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTM10HM05FG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APTM10HM05FG.
Image APTM10HM05FG
Part Number APTM10HM05FG
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case SP6
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 4 N-Channel (Full Bridge)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 278A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5mOhm @ 125A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 700nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 20000pF @ 25V
Power - Max 780W
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)