Microchip Technology APTM10SKM05TG
Part No.:
APTM10SKM05TG
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
SP4
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPTM10SKM05TG.pdf
Description:
MOSFET N-CH 100V 278A SP4
Package/Case:
SP4
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
278A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
5mOhm @ 125A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
700 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
20000 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
780W (Tc)
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order APTM10SKM05TG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTM10SKM05TG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTM10SKM05TG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APTM10SKM05TG.
Image APTM10SKM05TG
Part Number APTM10SKM05TG
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case SP4
Packaging Bulk
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 278A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5mOhm @ 125A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 700 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 20000 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 780W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)