Microsemi Corporation APTM50UM19SG
Part No.:
APTM50UM19SG
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
J3 Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPTM50UM19SG.pdf
Description:
MOSFET N-CH 500V 163A MODULE
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
J3 Module
Product Status:
Discontinued
FET Type:
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss):
500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
163A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
19mOhm @ 81.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 10mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
492 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
22400 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
1136W (Tc)
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
Module
1. How to order APTM50UM19SG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTM50UM19SG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTM50UM19SG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APTM50UM19SG.
Image APTM50UM19SG
Part Number APTM50UM19SG
Manufacturer Microsemi Corporation
Series -
Package/Case J3 Module
Packaging Bulk
Product Status Discontinued
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 163A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 19mOhm @ 81.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 10mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 492 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 22400 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1136W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)