Microchip Technology APTMC120AM55CT1AG
Part No.:
APTMC120AM55CT1AG
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
SP1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPTMC120AM55CT1AG.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 1200V 55A SP1
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SP1
Packaging:
Bulk
Product Status:
Last Time Buy
Technology:
Silicon Carbide (SiC)
Configuration:
2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
55A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
49mOhm @ 40A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.2V @ 2mA (Typ)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
98nC @ 20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1900pF @ 1000V
Power - Max:
250W
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order APTMC120AM55CT1AG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTMC120AM55CT1AG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTMC120AM55CT1AG?
Image APTMC120AM55CT1AG
Part Number APTMC120AM55CT1AG
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case SP1
Packaging Bulk
Product Status Last Time Buy
Technology Silicon Carbide (SiC)
Configuration 2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 55A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 49mOhm @ 40A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 2mA (Typ)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 98nC @ 20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1900pF @ 1000V
Power - Max 250W
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)