Microchip Technology APTMC120TAM12CTPAG
Part No.:
APTMC120TAM12CTPAG
Package:
SP6
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPTMC120TAM12CTPAG.pdf
Description:
MOSFET 6N-CH 1200V 220A SP6-P
Package/Case:
SP6
Product Status:
Last Time Buy
Configuration:
6 N-Channel (3-Phase Bridge)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
220A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
12mOhm @ 150A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.4V @ 30mA (Typ)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
483nC @ 20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
8400pF @ 1000V
Power - Max:
925W
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SP6-P
1. How to order APTMC120TAM12CTPAG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTMC120TAM12CTPAG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTMC120TAM12CTPAG?
Image APTMC120TAM12CTPAG
Part Number APTMC120TAM12CTPAG
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case SP6
Packaging Bulk
Product Status Last Time Buy
Technology Silicon Carbide (SiC)
Configuration 6 N-Channel (3-Phase Bridge)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 220A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 12mOhm @ 150A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.4V @ 30mA (Typ)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 483nC @ 20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8400pF @ 1000V
Power - Max 925W
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)