Microchip Technology APTMC120TAM17CTPAG
Part No.:
APTMC120TAM17CTPAG
Package:
SP6
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPTMC120TAM17CTPAG.pdf
Description:
MOSFET 6N-CH 1200V 147A SP6-P
Package/Case:
SP6
Product Status:
Active
Configuration:
6 N-Channel (3-Phase Bridge)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
147A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
17mOhm @ 100A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.4V @ 20mA (Typ)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
322nC @ 20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
5600pF @ 1000V
Power - Max:
625W
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SP6-P
1. How to order APTMC120TAM17CTPAG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTMC120TAM17CTPAG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTMC120TAM17CTPAG?
Image APTMC120TAM17CTPAG
Part Number APTMC120TAM17CTPAG
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case SP6
Packaging Bulk
Product Status Active
Technology Silicon Carbide (SiC)
Configuration 6 N-Channel (3-Phase Bridge)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 147A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 17mOhm @ 100A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.4V @ 20mA (Typ)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 322nC @ 20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5600pF @ 1000V
Power - Max 625W
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)