Microchip Technology APTMC120TAM33CTPAG
Part No.:
APTMC120TAM33CTPAG
Package:
SP6
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPTMC120TAM33CTPAG.pdf
Description:
MOSFET 6N-CH 1200V 78A SP6-P
Package/Case:
SP6
Product Status:
Active
Configuration:
6 N-Channel (3-Phase Bridge)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
78A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
33mOhm @ 60A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.2V @ 3mA (Typ)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
148nC @ 20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2850pF @ 1000V
Power - Max:
370W
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SP6-P
1. How to order APTMC120TAM33CTPAG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTMC120TAM33CTPAG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTMC120TAM33CTPAG?
Image APTMC120TAM33CTPAG
Part Number APTMC120TAM33CTPAG
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case SP6
Packaging Bulk
Product Status Active
Technology Silicon Carbide (SiC)
Configuration 6 N-Channel (3-Phase Bridge)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 78A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 33mOhm @ 60A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 3mA (Typ)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 148nC @ 20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2850pF @ 1000V
Power - Max 370W
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)