Microchip Technology APTMC170AM60CT1AG
Part No.:
APTMC170AM60CT1AG
Package:
SP1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPTMC170AM60CT1AG.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 1700V 50A SP1
Package/Case:
SP1
Product Status:
Obsolete
Configuration:
2 N Channel (Phase Leg)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
1700V (1.7kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
50A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
60mOhm @ 50A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.3V @ 2.5mA (Typ)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
190nC @ 20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
3080pF @ 1000V
Power - Max:
350W
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order APTMC170AM60CT1AG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTMC170AM60CT1AG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTMC170AM60CT1AG?
Image APTMC170AM60CT1AG
Part Number APTMC170AM60CT1AG
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case SP1
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Technology Silicon Carbide (SiC)
Configuration 2 N Channel (Phase Leg)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 1700V (1.7kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 60mOhm @ 50A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.3V @ 2.5mA (Typ)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 190nC @ 20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3080pF @ 1000V
Power - Max 350W
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)