KYOCERA AVX APV0606221M010R
Part No.:
APV0606221M010R
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Aluminum - Polymer Capacitors
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPV0606221M010R.pdf
Description:
CAP ALUM POLY 220UF 20% 10V SMD
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
APV
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymer
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
27mOhm
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ratings:
Applications:
General Purpose
Features:
Ripple Current @ Low Frequency:
140 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.8 A @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)
Surface Mount Land Size:
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting Type:
Surface Mount
1. How to order APV0606221M010R on DeepFinds Electronics?
3. Are the APV0606221M010R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APV0606221M010R?
Image APV0606221M010R
Part Number APV0606221M010R
Manufacturer KYOCERA AVX
Series APV
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Polymer
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 27mOhm
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings -
Applications General Purpose
Features -
Ripple Current @ Low Frequency 140 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.8 A @ 100 kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)