KYOCERA AVX APZ0609181M016R
Part No.:
APZ0609181M016R
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Aluminum - Polymer Capacitors
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPZ0609181M016R.pdf
Description:
CAP ALUM POLY 180UF 20% 16V SMD
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
APZ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymer
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
25mOhm
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ratings:
Applications:
General Purpose
Features:
Ripple Current @ Low Frequency:
135 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.7 A @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.386" (9.80mm)
Surface Mount Land Size:
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting Type:
Surface Mount
1. How to order APZ0609181M016R on DeepFinds Electronics?
3. Are the APZ0609181M016R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APZ0609181M016R?
Image APZ0609181M016R
Part Number APZ0609181M016R
Manufacturer KYOCERA AVX
Series APZ
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Polymer
Capacitance 180 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 25mOhm
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings -
Applications General Purpose
Features -
Ripple Current @ Low Frequency 135 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.7 A @ 100 kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.386" (9.80mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)