KYOCERA AVX APZ0811101M035R
Part No.:
APZ0811101M035R
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Aluminum - Polymer Capacitors
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPZ0811101M035R.pdf
Description:
CAP ALUM POLY 100UF 20% 35V SMD
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
APZ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymer
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
30mOhm
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ratings:
Applications:
General Purpose
Features:
Ripple Current @ Low Frequency:
150 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
3 A @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size:
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting Type:
Surface Mount
1. How to order APZ0811101M035R on DeepFinds Electronics?
3. Are the APZ0811101M035R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APZ0811101M035R?
Image APZ0811101M035R
Part Number APZ0811101M035R
Manufacturer KYOCERA AVX
Series APZ
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Polymer
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 30mOhm
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings -
Applications General Purpose
Features -
Ripple Current @ Low Frequency 150 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3 A @ 100 kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)