Assmann WSW Components AR14-HZL/07-TT
Part No.:
AR14-HZL/07-TT
Manufacturer:
Assmann WSW Components
Category:
IC Sockets
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAR14-HZL/07-TT.pdf
Description:
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD
Manufacturer:
Assmann WSW Components
Series:
Packaging:
Bag
Product Status:
Obsolete
Type:
DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid):
14 (2 x 7)
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
30.0µin (0.76µm)
Contact Material - Mating:
Beryllium Copper
Mounting Type:
Through Hole
Features:
Open Frame
Termination:
Solder
Pitch - Post:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Contact Finish Thickness - Post:
200.0µin (5.08µm)
Contact Material - Post:
Beryllium Copper
Housing Material:
Thermoplastic, Polyester
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
1. How to order AR14-HZL/07-TT on DeepFinds Electronics?
3. Are the AR14-HZL/07-TT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AR14-HZL/07-TT?
Image AR14-HZL-TT AR14-HZL/07-TT AR14-HZL/01-TT
Part Number AR14-HZL-TT AR14-HZL/07-TT AR14-HZL/01-TT
Manufacturer Assmann WSW Components Assmann WSW Components Assmann WSW Components
Series - - -
Packaging Bag Bag Bag
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete
Type DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid) 14 (2 x 7) 14 (2 x 7) 14 (2 x 7)
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating Tin Gold Gold
Contact Finish Thickness - Mating - 30.0µin (0.76µm) 10.0µin (0.25µm)
Contact Material - Mating Beryllium Copper Beryllium Copper Beryllium Copper
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole
Features Open Frame Open Frame Open Frame
Termination Solder Solder Solder
Pitch - Post 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin Tin Tin
Contact Finish Thickness - Post 200.0µin (5.08µm) 200.0µin (5.08µm) 200.0µin (5.08µm)
Contact Material - Post Beryllium Copper Beryllium Copper Beryllium Copper
Housing Material Thermoplastic, Polyester Thermoplastic, Polyester Thermoplastic, Polyester
Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C