Sullins Connector Solutions ASC06DREN-S93
Part No.:
ASC06DREN-S93
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Category:
Edgeboard Connectors
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsASC06DREN-S93.pdf
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.100
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Card Type:
Non Specified - Dual Edge
Gender:
Female
Number of Positions/Bay/Row:
6
Number of Positions:
12
Card Thickness:
0.093" (2.36mm)
Number of Rows:
2
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Read Out:
Dual
Features:
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Termination:
Solder Eyelet(s)
Contact Material:
Beryllium Copper
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
10.0µin (0.25µm)
Contact Type:
Full Bellows
Color:
Green
Flange Feature:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
1. How to order ASC06DREN-S93 on DeepFinds Electronics?
3. Are the ASC06DREN-S93 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ASC06DREN-S93?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ASC06DREN-S93.
Image ASC06DREN ASC06DREN-S734 ASC06DREN-S13 ASC06DREN-S93
Part Number ASC06DREN ASC06DREN-S734 ASC06DREN-S13 ASC06DREN-S93
Series - - - -
Packaging Tube Tray Tube Tray
Product Status Active Active Active Active
Gender Female Female Female Female
Number of Positions/Bay/Row 6 6 6 6
Number of Positions 12 12 12 12
Card Thickness 0.062" (1.57mm) 0.031" (0.79mm) 0.062" (1.57mm) 0.093" (2.36mm)
Number of Rows 2 2 2 2
Pitch 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
Read Out Dual Dual Dual Dual
Features - - Card Extender -
Termination Solder Eyelet(s) Solder Eyelet(s) Solder Eyelet(s) Solder Eyelet(s)
Contact Material Beryllium Copper Beryllium Copper Beryllium Copper Beryllium Copper
Contact Finish Gold Gold Gold Gold
Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm) 10.0µin (0.25µm) 10.0µin (0.25µm) 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Full Bellows Full Bellows Full Bellows Full Bellows
Color Green Green Green Green
Flange Feature - - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C