Vishay General Semiconductor - Diodes Division AZ23B27-E3-08
Part No.:
AZ23B27-E3-08
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAZ23B27-E3-08.pdf
Description:
DIODE ZENER 27V 300MW SOT23
Series:
AZ23
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
27 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 20 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-3
1. How to order AZ23B27-E3-08 on DeepFinds Electronics?
3. Are the AZ23B27-E3-08 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AZ23B27-E3-08?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of AZ23B27-E3-08.
Image AZ23B27-E3-08 AZ23B27-E3-18 AZ23B27-HE3_A-08 AZ23B27-HE3_A-18 AZ23B27-G3-08
Part Number AZ23B27-E3-08 AZ23B27-E3-18 AZ23B27-HE3_A-08 AZ23B27-HE3_A-18 AZ23B27-G3-08
Series AZ23 AZ23 AZ23 AZ23 AZ23-G
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 27 V 27 V 27 V 27 V 27 V
Tolerance ±2% ±2% ±2% ±2% ±2%
Power - Max 300 mW 300 mW 300 mW 300 mW 300 mW
Impedance (Max) (Zzt) 80 Ohms 80 Ohms 80 Ohms 80 Ohms 80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 20 V 100 nA @ 20 V 50 nA @ 18.9 V 50 nA @ 18.9 V 100 nA @ 20 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C 150°C (TJ) 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C