Vishay AZ23B2V4-G3-18
Part No.:
AZ23B2V4-G3-18
Manufacturer:
Vishay
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAZ23B2V4-G3-18.pdf
Description:
ZENER DIODE SOT23
Manufacturer:
Vishay
Series:
AZ23
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
2.4 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-3
1. How to order AZ23B2V4-G3-18 on DeepFinds Electronics?
3. Are the AZ23B2V4-G3-18 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AZ23B2V4-G3-18?
Image AZ23B2V4-HE3_A-08 AZ23B2V4-HE3_A-18 AZ23B2V4-G3-08 AZ23B2V4-G3-18 AZ23B2V4-E3-08
Part Number AZ23B2V4-HE3_A-08 AZ23B2V4-HE3_A-18 AZ23B2V4-G3-08 AZ23B2V4-G3-18 AZ23B2V4-E3-08
Manufacturer Vishay Vishay Vishay Vishay Vishay
Series AZ23 AZ23 AZ23 AZ23 AZ23
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 2.4 V 2.4 V 2.4 V 2.4 V 2.4 V
Tolerance ±2% ±2% ±2% ±2% ±2%
Power - Max 300 mW 300 mW 300 mW 300 mW 300 mW
Impedance (Max) (Zzt) 100 Ohms 100 Ohms 100 Ohms 100 Ohms 100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 1 V 50 µA @ 1 V 50 µA @ 1 V 50 µA @ 1 V 50 µA @ 1 V
Operating Temperature 150°C (TJ) 150°C (TJ) 150°C (TJ) 150°C (TJ) 150°C (TJ)