Vishay General Semiconductor - Diodes Division AZ23B6V2-E3-18
Part No.:
AZ23B6V2-E3-18
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAZ23B6V2-E3-18.pdf
Description:
DIODE ZENER 6.2V 300MW SOT23
Series:
AZ23
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.2 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-3
1. How to order AZ23B6V2-E3-18 on DeepFinds Electronics?
3. Are the AZ23B6V2-E3-18 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AZ23B6V2-E3-18?
Image AZ23B6V2-E3-08 AZ23B6V2-E3-18 AZ23B6V2-HE3_A-08 AZ23B6V2-HE3_A-18 AZ23B6V2-G3-08
Part Number AZ23B6V2-E3-08 AZ23B6V2-E3-18 AZ23B6V2-HE3_A-08 AZ23B6V2-HE3_A-18 AZ23B6V2-G3-08
Series AZ23 AZ23 AZ23 AZ23 AZ23-G
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2 V 6.2 V 6.2 V 6.2 V 6.2 V
Tolerance ±2% ±2% ±2% ±2% ±2%
Power - Max 300 mW 300 mW 300 mW 300 mW 300 mW
Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms 10 Ohms 10 Ohms 10 Ohms 10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 2 V 100 nA @ 2 V 3 µA @ 4 V 3 µA @ 4 V 100 nA @ 2 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C 150°C (TJ) 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C