Vishay General Semiconductor - Diodes Division AZ23C2V7-G3-18
Part No.:
AZ23C2V7-G3-18
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAZ23C2V7-G3-18.pdf
Description:
DIODE ZENER 2.7V 300MW SOT23
Manufacturer:
Series:
AZ23-G
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
2.7 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
83 Ohms
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
SOT-23-3
1. How to order AZ23C2V7-G3-18 on DeepFinds Electronics?
3. Are the AZ23C2V7-G3-18 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AZ23C2V7-G3-18?
Image AZ23C2V7-E3-18 AZ23C2V7-E3-08 AZ23C2V7-G3-08 AZ23C2V7-G3-18 AZ23C2V7-HE3_A-18
Part Number AZ23C2V7-E3-18 AZ23C2V7-E3-08 AZ23C2V7-G3-08 AZ23C2V7-G3-18 AZ23C2V7-HE3_A-18
Series AZ23 AZ23 AZ23-G AZ23-G AZ23
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 2.7 V 2.7 V 2.7 V 2.7 V 2.7 V
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Power - Max 300 mW 300 mW 300 mW 300 mW 300 mW
Impedance (Max) (Zzt) 83 Ohms 83 Ohms 83 Ohms 83 Ohms 100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr - - - - 20 µA @ 1 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C 150°C (TJ)