Vishay General Semiconductor - Diodes Division AZ23C47-G3-08
Part No.:
AZ23C47-G3-08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Zener Diode Arrays
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAZ23C47-G3-08.pdf
Description:
DIODE ZENER 47V 300MW SOT23
Manufacturer:
Series:
AZ23-G
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Configuration:
1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
47 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 35 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-3
1. How to order AZ23C47-G3-08 on DeepFinds Electronics?
3. Are the AZ23C47-G3-08 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AZ23C47-G3-08?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of AZ23C47-G3-08.
Image AZ23C47-E3-08 AZ23C47-E3-18 AZ23C47-G3-08 AZ23C47-HE3_A-08 AZ23C47-G3-18
Part Number AZ23C47-E3-08 AZ23C47-E3-18 AZ23C47-G3-08 AZ23C47-HE3_A-08 AZ23C47-G3-18
Series AZ23 AZ23 AZ23-G AZ23 AZ23-G
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 47 V 47 V 47 V 47 V 47 V
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Power - Max 300 mW 300 mW 300 mW 300 mW 300 mW
Impedance (Max) (Zzt) 100 Ohms 100 Ohms 100 Ohms 170 Ohms 100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 35 V 100 nA @ 35 V 100 nA @ 35 V 50 nA @ 32.9 V 100 nA @ 35 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C