Vishay AZ23C56-G3-08
Part No.:
AZ23C56-G3-08
Manufacturer:
Vishay
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAZ23C56-G3-08.pdf
Description:
ZENER DIODE SOT23
Manufacturer:
Vishay
Series:
AZ23
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Configuration:
1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
56 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
135 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 42 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-3
1. How to order AZ23C56-G3-08 on DeepFinds Electronics?
3. Are the AZ23C56-G3-08 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AZ23C56-G3-08?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of AZ23C56-G3-08.
Image AZ23C56-E3-08 AZ23C56-E3-18 AZ23C56-G3-08 AZ23C56-G3-18 AZ23C56-HE3_A-08
Part Number AZ23C56-E3-08 AZ23C56-E3-18 AZ23C56-G3-08 AZ23C56-G3-18 AZ23C56-HE3_A-08
Manufacturer Vishay Vishay Vishay Vishay Vishay
Series AZ23 AZ23 AZ23 AZ23 AZ23
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 56 V 56 V 56 V 56 V 56 V
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Power - Max 300 mW 300 mW 300 mW 300 mW 300 mW
Impedance (Max) (Zzt) 135 Ohms 135 Ohms 135 Ohms 135 Ohms 135 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 42 V 50 nA @ 42 V 50 nA @ 42 V 50 nA @ 42 V 50 nA @ 42 V
Operating Temperature 150°C (TJ) 150°C (TJ) 150°C (TJ) 150°C (TJ) 150°C (TJ)