Taiwan Semiconductor Corporation AZ23C6V2 RFG
Part No.:
AZ23C6V2 RFG
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAZ23C6V2 RFG.pdf
Description:
DIODE ZENER ARRAY 6.2V SOT23
Manufacturer:
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.2 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SOT-23
1. How to order AZ23C6V2 RFG on DeepFinds Electronics?
3. Are the AZ23C6V2 RFG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AZ23C6V2 RFG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of AZ23C6V2 RFG.
Image AZ23C6V2 RFG
Part Number AZ23C6V2 RFG
Manufacturer Taiwan Semiconductor Corporation
Series -
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Configuration 1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2 V
Tolerance ±5%
Power - Max 300 mW
Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 2 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)