Vishay General Semiconductor - Diodes Division AZ23C9V1-G3-08
Part No.:
AZ23C9V1-G3-08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAZ23C9V1-G3-08.pdf
Description:
DIODE ZENER 9.1V 300MW SOT23
Manufacturer:
Series:
AZ23-G
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
9.1 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
SOT-23-3
1. How to order AZ23C9V1-G3-08 on DeepFinds Electronics?
3. Are the AZ23C9V1-G3-08 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AZ23C9V1-G3-08?
Image AZ23C9V1-E3-08 AZ23C9V1-E3-18 AZ23C9V1-G3-08 AZ23C9V1-HE3_A-08 AZ23C9V1-G3-18
Part Number AZ23C9V1-E3-08 AZ23C9V1-E3-18 AZ23C9V1-G3-08 AZ23C9V1-HE3_A-08 AZ23C9V1-G3-18
Series AZ23 AZ23 AZ23-G AZ23 AZ23-G
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 9.1 V 9.1 V 9.1 V 9.1 V 9.1 V
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Power - Max 300 mW 300 mW 300 mW 300 mW 300 mW
Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms 10 Ohms 10 Ohms 15 Ohms 10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 7 V 100 nA @ 7 V 100 nA @ 7 V 500 nA @ 6 V 100 nA @ 7 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C