American Zettler AZ9711-1A-12DETK
Part No.:
AZ9711-1A-12DETK
Manufacturer:
American Zettler
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAZ9711-1A-12DETK.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 45A 12V
Manufacturer:
American Zettler
Series:
AZ9711
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
133.3 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
45 A
Switching Voltage:
150VDC - Max
Must Operate Voltage:
6.8 VDC
Must Release Voltage:
0.7 VDC
Operate Time:
5 ms
Release Time:
3 ms
Features:
Sealed - Epoxy
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
1. How to order AZ9711-1A-12DETK on DeepFinds Electronics?
3. Are the AZ9711-1A-12DETK price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AZ9711-1A-12DETK?
Image AZ9711-1A-12DET AZ9711E-1A-12DET AZ9711-1A-24DET AZ9711-1A-12DETK AZ9711-1A-12DSETK
Part Number AZ9711-1A-12DET AZ9711E-1A-12DET AZ9711-1A-24DET AZ9711-1A-12DETK AZ9711-1A-12DSETK
Manufacturer American Zettler American Zettler American Zettler American Zettler American Zettler
Series AZ9711 AZ9711E AZ9711 AZ9711 AZ9711
Packaging Box Box Box Box Box
Product Status Active Active Active Active Active
Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching
Coil Current 133.3 mA 133.3 mA 66.3 mA 133.3 mA 100 mA
Coil Voltage 12VDC 12VDC 24VDC 12VDC 12VDC
Contact Rating (Current) 45 A 45 A 45 A 45 A 45 A
Switching Voltage 150VDC - Max 150VDC - Max 150VDC - Max 150VDC - Max 150VDC - Max
Must Operate Voltage 6.8 VDC 6.8 VDC 13.9 VDC 6.8 VDC 9 VDC
Must Release Voltage 0.7 VDC 0.7 VDC 1.44 VDC 0.7 VDC 0.7 VDC
Operate Time 5 ms 5 ms 5 ms 5 ms 5 ms
Release Time 3 ms 3 ms 3 ms 3 ms 3 ms
Features Sealed - Epoxy Sealed - Epoxy Sealed - Epoxy Sealed - Epoxy Sealed - Epoxy
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Termination Style PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 135°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C