American Zettler AZ979-1C-12DE
Part No.:
AZ979-1C-12DE
Manufacturer:
American Zettler
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAZ979-1C-12DE.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 60A 12V
Shipping
Inventory:681
Manufacturer:
American Zettler
Series:
AZ979
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
133.3 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
60 A
Switching Voltage:
30VDC - Max
Must Operate Voltage:
7.8 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operate Time:
7 ms
Release Time:
5 ms
Features:
Sealed - Epoxy, SUPER-ISO w/ Plastic Mounting Bracket
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - Multiple Sizes
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
1. How to order AZ979-1C-12DE on DeepFinds Electronics?
3. Are the AZ979-1C-12DE price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AZ979-1C-12DE?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of AZ979-1C-12DE.
Image AZ979-1A-12DE AZ979-1A-24DE AZ979-1C-12DE AZ979-1A-12D AZ979-1C-12D
Part Number AZ979-1A-12DE AZ979-1A-24DE AZ979-1C-12DE AZ979-1A-12D AZ979-1C-12D
Manufacturer American Zettler American Zettler American Zettler American Zettler American Zettler
Series AZ979 AZ979 AZ979 AZ979 AZ979
Packaging Box Box Tray Box Box
Product Status Active Active Active Active Active
Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching
Coil Current 133.3 mA 66.7 mA 133.3 mA 133.3 mA 133.3 mA
Coil Voltage 12VDC 24VDC 12VDC 12VDC 12VDC
Contact Rating (Current) 80 A 80 A 60 A 80 A 60 A
Switching Voltage 30VDC - Max 30VDC - Max 30VDC - Max 30VDC - Max 30VDC - Max
Must Operate Voltage 7.8 VDC 15.6 VDC 7.8 VDC 7.8 VDC 7.8 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC 2.4 VDC 1.2 VDC 1.2 VDC 1.2 VDC
Operate Time 7 ms 7 ms 7 ms 7 ms 7 ms
Release Time 5 ms 5 ms 5 ms 5 ms 5 ms
Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C