American Zettler AZ983-1C-12D
Part No.:
AZ983-1C-12D
Manufacturer:
American Zettler
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAZ983-1C-12D.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 60A 12V
Shipping
Inventory:400
Manufacturer:
American Zettler
Series:
AZ983
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
150 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
60 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
7.8 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operate Time:
7 ms
Release Time:
5 ms
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
1. How to order AZ983-1C-12D on DeepFinds Electronics?
3. Are the AZ983-1C-12D price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AZ983-1C-12D?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of AZ983-1C-12D.
Image AZ983-1A-12DE AZ983-1A-24DE AZ983-1C-12DE AZ983-1C-12D AZ983-1A-12D
Part Number AZ983-1A-12DE AZ983-1A-24DE AZ983-1C-12DE AZ983-1C-12D AZ983-1A-12D
Manufacturer American Zettler American Zettler American Zettler American Zettler American Zettler
Series AZ983 AZ983 AZ983 AZ983 AZ983
Packaging Tray Box Tray Box Box
Product Status Active Active Active Active Active
Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching
Coil Current 150 mA 75 mA 150 mA 150 mA 150 mA
Coil Voltage 12VDC 24VDC 12VDC 12VDC 12VDC
Contact Rating (Current) 80 A 80 A 60 A 60 A 80 A
Switching Voltage 75VDC - Max 75VDC - Max 75VDC - Max 75VDC - Max 75VDC - Max
Must Operate Voltage 7.8 VDC 15.6 VDC 7.8 VDC 7.8 VDC 7.8 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC 2.4 VDC 1.2 VDC 1.2 VDC 1.2 VDC
Operate Time 7 ms 7 ms 7 ms 7 ms 7 ms
Release Time 5 ms 5 ms 5 ms 5 ms 5 ms
Features Sealed - Epoxy Sealed - Epoxy Sealed - Epoxy - -
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Termination Style PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C