American Zettler AZ9861-1C-24DC4R1
Part No.:
AZ9861-1C-24DC4R1
Manufacturer:
American Zettler
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAZ9861-1C-24DC4R1.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 24V
Manufacturer:
American Zettler
Series:
AZ9861
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
66.7 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
40VDC - Max
Must Operate Voltage:
14.4 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Operate Time:
6 ms
Release Time:
3 ms
Features:
280-ISO, Resistor, Shrouded w/ Steel Bracket
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
1. How to order AZ9861-1C-24DC4R1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the AZ9861-1C-24DC4R1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AZ9861-1C-24DC4R1?
Image AZ9861-1C-24DC2R1 AZ9861-1C-12DC1R1 AZ9861-1A-24DC4R1 AZ9861-1C-12DC4R1 AZ9861-1C-24DC4R1
Manufacturer American Zettler American Zettler American Zettler American Zettler American Zettler
Series AZ9861 AZ9861 AZ9861 AZ9861 AZ9861
Packaging Box Box Box Box Box
Product Status Active Active Active Active Active
Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching
Coil Current 66.7 mA 96.8 mA 66.7 mA 96.8 mA 66.7 mA
Coil Voltage 24VDC 12VDC 24VDC 12VDC 24VDC
Contact Form SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C) SPST-NO (1 Form A) SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 40 A 40 A 40 A 40 A 40 A
Switching Voltage 40VDC - Max 40VDC - Max 40VDC - Max 40VDC - Max 40VDC - Max
Must Operate Voltage 14.4 VDC 7.2 VDC 14.4 VDC 7.2 VDC 14.4 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC 1.2 VDC 2.4 VDC 1.2 VDC 2.4 VDC
Operate Time 6 ms 6 ms 6 ms 6 ms 6 ms
Release Time 3 ms 3 ms 3 ms 3 ms 3 ms
Mounting Type Socketable Socketable Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm) Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm) Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm) Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm) Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C