Infineon Technologies BAS3005B02VH6327XTSA1
Part No.:
BAS3005B02VH6327XTSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single Diodes
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBAS3005B02VH6327XTSA1.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 30V 500MA SC79-2
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
SC-79, SOD-523
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io):
500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
620 mV @ 500 mA
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
25 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:
10pF @ 5V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PG-SC79-2
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 125°C
1. How to order BAS3005B02VH6327XTSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BAS3005B02VH6327XTSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BAS3005B02VH6327XTSA1?
Image BAS3005B02VH6327XTSA1
Part Number BAS3005B02VH6327XTSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case SC-79, SOD-523
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30 V
Current - Average Rectified (Io) 500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 620 mV @ 500 mA
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 25 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F 10pF @ 5V, 1MHz
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package PG-SC79-2
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 125°C