Rohm Semiconductor BAS40-04HYT116
Part No.:
BAS40-04HYT116
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBAS40-04HYT116.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 40V 120MA SOT23
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
120mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 40 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction:
150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23
1. How to order BAS40-04HYT116 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BAS40-04HYT116 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BAS40-04HYT116?
Image BAS40-04HYT116 BAS40-04HYFHT116 BAS40-05HYT116 BAS40-06HYFHT116 BAS40-06HYT116
Part Number BAS40-04HYT116 BAS40-04HYFHT116 BAS40-05HYT116 BAS40-06HYFHT116 BAS40-06HYT116
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Technology Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V 40 V 40 V 40 V 40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 120mA (DC) 120mA (DC) 120mA (DC) 120mA (DC) 120mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 40 mA 1 V @ 40 mA 1 V @ 40 mA 1 V @ 40 mA 1 V @ 40 mA
Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 40 V 10 µA @ 40 V 10 µA @ 40 V 10 µA @ 40 V 10 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction 150°C 150°C 150°C 150°C 150°C