Rohm Semiconductor BAS40-06HMT116
Part No.:
BAS40-06HMT116
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBAS40-06HMT116.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOT 40V 120MA SSD3
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Anode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
120mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 40 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)