Infineon Technologies BAS4006WE6327HTSA1
Part No.:
BAS4006WE6327HTSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
SC-70, SOT-323
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBAS4006WE6327HTSA1.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOT 40V 120MA SOT323
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
SC-70, SOT-323
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Anode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
120mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 40 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):
100 ps
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 30 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PG-SOT323
1. How to order BAS4006WE6327HTSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BAS4006WE6327HTSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BAS4006WE6327HTSA1?
Image BAS4006WE6327HTSA1
Part Number BAS4006WE6327HTSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case SC-70, SOT-323
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Anode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 120mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 40 mA
Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr) 100 ps
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 30 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)