Infineon Technologies BAS70E6327HTSA1
Part No.:
BAS70E6327HTSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBAS70E6327HTSA1.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA SOT23
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
70 V
Current - Average Rectified (Io):
70mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 15 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):
100 ps
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:
2pF @ 0V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PG-SOT23
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 125°C
1. How to order BAS70E6327HTSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BAS70E6327HTSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BAS70E6327HTSA1?
Image BAS70E6327HTSA1
Part Number BAS70E6327HTSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 70 V
Current - Average Rectified (Io) 70mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 15 mA
Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr) 100 ps
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F 2pF @ 0V, 1MHz
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package PG-SOT23
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 125°C