onsemi BAS70LT1G
Part No.:
BAS70LT1G
Manufacturer:
onsemi
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBAS70LT1G.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA SOT23-3
Manufacturer:
onsemi
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
70 V
Current - Average Rectified (Io):
70mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 15 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 70 V
Capacitance @ Vr, F:
2pF @ 0V, 1MHz
Supplier Device Package:
SOT-23-3 (TO-236)
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
1. How to order BAS70LT1G on DeepFinds Electronics?
3. Are the BAS70LT1G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BAS70LT1G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BAS70LT1G.
7.How to contact us to get technical supports, such as BAS70LT1G pin diagram, BAS70LT1G datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BAS70LT1G
Part Number BAS70LT1G
Manufacturer onsemi
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 70 V
Current - Average Rectified (Io) 70mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 15 mA
Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 70 V
Capacitance @ Vr, F 2pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SOT-23-3 (TO-236)
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C