Infineon Technologies BAT240AE6327HTSA1
Part No.:
BAT240AE6327HTSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBAT240AE6327HTSA1.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOT 240V 400MA SOT23
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
240 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
400mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 400 mA
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PG-SOT23
1. How to order BAT240AE6327HTSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BAT240AE6327HTSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BAT240AE6327HTSA1?
Image BAT240AE6327HTSA1
Part Number BAT240AE6327HTSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Series Connection
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 240 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 400mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 400 mA
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)