Infineon Technologies BAV70SH6827XTSA1
Part No.:
BAV70SH6827XTSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diode Arrays
Package:
6-VSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBAV70SH6827XTSA1.pdf
Description:
DIODE ARR GP 80V 200MA SOT36361
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
6-VSSOP, SC-88, SOT-363
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
2 Pair Common Cathode
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
80 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
200mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.25 V @ 150 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):
4 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
150 nA @ 70 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PG-SOT363-6-1
1. How to order BAV70SH6827XTSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BAV70SH6827XTSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BAV70SH6827XTSA1?
Image BAV70SH6827XTSA1
Part Number BAV70SH6827XTSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case 6-VSSOP, SC-88, SOT-363
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Diode Configuration 2 Pair Common Cathode
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 80 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 200mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.25 V @ 150 mA
Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr) 4 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 150 nA @ 70 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)