Infineon Technologies BC80740B5003XT
Part No.:
BC80740B5003XT
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single Bipolar Transistors
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBC80740B5003XT.pdf
Description:
TRANS PNP 45V 0.5A PG-SOT23
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued
Transistor Type:
PNP
Current - Collector (Ic) (Max):
500 mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
45 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
700mV @ 50mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max):
100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
250 @ 100mA, 1V
Power - Max:
330 mW
Frequency - Transition:
200MHz
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PG-SOT23
1. How to order BC80740B5003XT on DeepFinds Electronics?
3. Are the BC80740B5003XT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BC80740B5003XT?
Image BC80740B5003XT
Part Number BC80740B5003XT
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Discontinued
Transistor Type PNP
Current - Collector (Ic) (Max) 500 mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 45 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 700mV @ 50mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max) 100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 250 @ 100mA, 1V
Power - Max 330 mW
Frequency - Transition 200MHz
Operating Temperature 150°C (TJ)