Renesas Electronics Corporation BCR10CS12LBT11#B00
Part No.:
BCR10CS12LBT11#B00
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Package:
SC-83
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBCR10CS12LBT11#B00.pdf
Description:
TRIAC 600V 10A LDPAK
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
SC-83
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
10 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
100A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
30 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
LDPAK
1. How to order BCR10CS12LBT11#B00 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BCR10CS12LBT11#B00 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BCR10CS12LBT11#B00?
Image BCR10CS12LBT11#B00
Part Number BCR10CS12LBT11#B00
Manufacturer Renesas Electronics Corporation
Series -
Package/Case SC-83
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Triac Type Standard
Voltage - Off State 600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 10 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 100A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 30 mA
Current - Hold (Ih) (Max) -
Configuration Single
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)